Akcent - festival divadla s presahem
FESTIVALOVÉ INFO
Filmový program

Bonusem při promítání filmů na festivalech bývá přítomnost tvůrců, která poskytuje možnost diskuze a přímé konfrontace autorů s diváky. Stejně tak tomu bude i na Akcentu, kde navíc každou filmovou projekci uvede animovaná znělka z dílny občanského sdružení Inventura, jehož členové budou na festivalu natáčet dokumentární reportáž. Dát kameru do rukou zdravotně postižených je risk, který Inventura podstupuje cíleně. Klienti točí filmy, píší scénáře, kreslí komiksy a animují filmy. Na první pohled by se mohlo zdát, že tyto filmy fungují více jako umělecká terapie a jsou proto méně divácky atraktivní. Jak ukazuje příklad dokumentu Pozemšťané koho budete volit?, který sbírá jedno divácké ocenění za druhým, opak je pravdou. Možnost podívat se na běžné společenské jevy jako jsou volby do parlamentu nezvyklou optikou přináší úsměvné situace a nečekané souvislosti.

Mimo filmy z Inventurní dílny budou na Akcentu k vidění snímky dokumentují práci na projektech vytvořených na základě spolupráce umělců s tělesně nebo duševně postiženými. Režírují je profesionální filmaři a hendikepovaní v nich figurují spíše v roli herců, takže jejich podíl spočívá více v rovině obsahové než formální. Důležitá je dokumentační hodnota i snaha šířit povědomí o akcích sdružení napříč společností a inspirovat ostatní. Volnočasové aktivity sdružení Ramus, turné komunitního Divadla z Pasáže po USA zaznamenané režisérem Adamem Hanuljakem ve filmu Chráněné území nebo site specific projekt studentů pražských divadelních škol natočený Tomášem Kratochvílem pod názvem Neratov 2011 - Divadlo s(mysl), jsou jistě příklady hodné následování.
 

 
Jsme ze stejné planety - výstava fotografií Jindřicha Štreita

Výstava barevných dokumentárních snímků mapuje osudy lidí, kteří se narodili stovky a tisíce kilometrů od českých hranic, ale rozhodli se žít v Česku. Příběhy tří desítek cizinců, kteří v České republice našli druhý domov, zachytil svým objektivem dokumentární fotograf Jindřich Štreit. Zaměřil se především na zmapování rodinného či pracovního prostředí, podle toho, kam ho oslovení lidé pozvali nebo kde je právě zastihl. Do projektu se podařilo zapojit migranty z blízkého zahraničí (ze Slovenska, Německa, Polska, Ukrajiny), ale i zámořské a exotické národnosti (Spojené státy, Kolumbie, Ekvádor, Uganda, Jihoafrická republika).
Celý cyklus je součástí projektu Pozitivní obraz cizince v ČR, který od května 2011 organizuje Charita ČR. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro integraci (EIF).

Vernisáž výstavy se bude konat 15.11. 2011 v 18:00 v Divadle Archa v rámci zahájení festivalu Akcent.

 
Ochutnávka programu

Hlavní zahraniční hvězdy prvního ročníku festivalu Akcent budou berlínští She She Pop, jejichž Testament uvedeme v koprodukci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka. V projektu inspirovaném Shakespearovým Králem Learem přizvali tři herečky a jeden herec na scénu své otce. Výsledkem vůbec není tragédie. Další velkou produkcí bude Národní vlámské divadlo - KVS, které přiveze projekt Occupied City vytvořené ve spolupráci s bruselskými street-artisty. Ti v Arše vystoupí nejen během představení, ale i v rámci koncertu s domácím Allstar Refjúdží Bandem. Na závěr festivalu je naplánováno taneční sólo Painted Bird / Bastard Palissimo Company v New Yorku usazeného režiséra Palo Zuštiaka. V Bastardovi vystoupí slovenský tanečník a choreograf Jaro Viňarský za doprovodu živé hudby Christiana Fredericksona.

Představení zahraničních tvůrců doplní domácí Inventura se svým Kabaretem na konci světa, Tělovník obecný / Corpus Vulgaris Kateřiny Jungové a Martiny Musilové a další speciálně pro festival Akcent připravené site specific projekty jako je audio guide projekt Walk with me tvůrčího kolektivu Divadla Archa nebo site specific představení Neigbours (Sousedé), které se studenty DAMU nastuduje Jiří Havelka a holandská režisérka Riet Mellink. Divadelní program doplní pestré doprovodné akce jako je cyklojízda, karaoke, travesti show nebo autorské čtení. Nebudou chybět dokumentární filmy, workshopy a prezentace zajímavých projektů a tvůrců.

 
Výzva k účasti na projektu Painted Bird / Bastard

Divadlo Archa a umělecká skupina Palissimo hledá zájemce o účinkování v projektu Painted Bird / Bastard. www.thepaintedbird.org.

Jedná se o sólové vystoupení slovenského tanečníka Jaroslava Viňarského za doprovodu živé hudby Christiana Fredericksona. Pro tento projekt hledáme dobrovolníky mezi profesionály i amatéry, kteří se aktivně zapojí do představení, které bude uvedeno 20. 11. 2011 od 20:00 v Divadle Archa v rámci festivalu Akcent. Podmínkou účasti na projektu je absolvování třídenního tanečního workshopu pod vedením Palissimo Company (Palo Zuštiak a Jaro Viňarský). Zájemcům pošleme podrobnější informace.

Workshop bude probíhat 17., 18., a 19.11.2011 vždy od 16:30 do 19:30. Workshop i účast na představení je pro přihlášené zájemce zdarma.

Přihlašujte se do 1. 11. 2011 na adrese Lucie Špačkové: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Další > Konec >>