Akcent - festival divadla s presahem
FESTIVALOVÉ INFO
Večer prezentací projektů divadla s přesahem v KC Zahrada

Jedním z letošních partnerů festivalu Akent je Kulturní Centrum Zahrada na Jižním Městě, kde se bude odehrávat večerní program druhého dne festivalu Urban Buran! Srdečně zveme všechny, kdo se chtějí dozvědět více o formách divadla s přesahem, na večer krátkých prezentací, během nichž můžete objevit, co všechno znamená divadlo se sociálním přesahem, dozvědět se o realizovaných projektech v této oblasti, a po prezentacích osobně podiskutovat s hosty večera.

V sekci program je již upřesněn seznam vystupujících hostů a témata jejich prezentací. Dozvíte se o chystaném pátem ročníku divadelního festivalu Error, o fungování umělecké práce v bezdomoveckých divadlech nebo o spolupráci s romskými dětmi či dětmi bez "normálního" domova.

 
Výzva k účasti na hudebním workshopu Michaela Romanyshyna

Jak vytvořit symfonii během tří hodin? zní název nedělní hudební dílny amerického skladatele a divadelníka Michaela Romanyshyna. Během tří hodin vznikne krátké symfonické dílo. Jediné, co musíte, je přinést si svůj hudební nástroj, úroveň teoretického vzdělání nebo techniky není důležitá.
Michael Romanyshyn, který se speciálně zabývá metodami spolupráce při vzniku uměleckého díla, vedl hudební dílnu i na nultém ročníku festivalu Akcent a dlouhodobě spolupracuje s Divadlem Archa jako kapelník hudebně-divadelního sdružení Allstar Refjúdží Band.

Dílna se bude konat 20.11. od 16:30 do 19:30 v Divadle Archa a je pro předem přihlášené účastníky zdarma. Zájemci se mohou hlásit na adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
Akcent ve veřejném prostoru

Letošní ročník festivalu Akcent přinese několik zajímavých zkušeností s divadlem ve veřejném prostoru - na ulici, na cestě a v tržnici.
Projekt, který zapustil své kořeny již na nultém ročníku festivalu, budete mít možnost zhlédnout ve středu 16. 11. Pod vedením holandské autorky site specific projektů Riet Mellink a režiséra a pedagoga pražské DAMU Jiřího Havelky vytvořili studenti DAMU projekt Neighbours (Sousedé), který se odehraje ve veřejném prostoru v okolí Divadla Archa.

Veřejná akce s prvky divadelnosti a s přesahem do urbánní a ekologické politiky se odehraje ve čtvrtek. Cyklojízda pořádaná ve spolupráci s iniciativou Auto*Mat  startuje na Náměstí Jiřího z Poděbrad a cílem je Divadlo Archa. Auto*Mat dlouhodobě podporuje bezmotorovou dopravu a vidí v dosud značně zanedbaný nástroj pro zpřístupňování a oživování pražského veřejného prostoru.

V průběhu festivalu budete mít možnost zažít nejen cyklojízdu, ale i netradiční procházku. Projekt Divadla Archa Pojď se mnou vás zavede mezi stánkaře do Pražské tržnice v Holešovicích. Příběh česko - vietnamské rodiny  vám stejně jako instrukce, jak se v tržnici pohybovat, zprostředkuje hlas z MP3 přehrávače.

Mnohem víc projektů divadla s konkrétním přesahem můžete shlédnout na večeru prezentací Urban Buran v KC Zahrada, který slibuje deset minut na prezentaci a neomezený čas na další povídání a debaty s autory.

 
Prezentace na Akcentu

Prezentace na festivalu Akcent jsou vzácnou příležitostí poslechnout si výjimečné autory a diskutovat s nimi jejich tvorbu. Letos budou mít prezentace silný aktivistický náboj!

V přednáškovém prostoru na nádvoří paláce se v průběhu festivalu představí několik pozoruhodných tvůrců. Prezentace otevře v pátek 18. 11. Anna Lengyel, představitelka současné maďarské divadelní scény. V sobotu představí Michal Bregant a Vít Janeček unikátní projekt spolupráce pražské FAMU s mladými filmaři z Barmy. Program prezentací zakončí v neděli egyptská autorka Laila Soliman a Henk Keizer a Ted van Leeuwen z Holandska.

Anna Lengyel představí svoji uměleckou metodu Word for word, která vychází z dokumentárního divadla, a divadelní platformu PanoDrama, která se snaží produkovat nové maďarské hry v zahraničí a také naopak pomáhat zahraničním produkcím v uplatnění se na maďarské scéně.
Tvůrčí spolupráci, které dala podnět těžká situace v konkrétní zemi, představí pedagogové FAMU Vít Janeček a Michal Bregant. Od roku 2005 FAMU pořádala workshopy pro mladé barmské filmaře a tato spolupráce se vyvinula do dalších rozměrů.
Třicetiletá autorka Laila Soliman se zabývá sociálním a politicky orientovaným divadlem. Spolupracovala s palestinskými uprchlíky, aktivně se zúčastnila arabského jara. Od roku 2001 se taktéž pohybuje na egyptské filmové nezávislé scéně.
Bývalý ředitel festivalu Oerol a současný manažer projektu FrieslandEvropské hlavní město kultury 2018 Henk Keizer bude spolu s hudebníkem a spoluzakladatelem sdružení 5ekwartier Tedem van Leewenem komentovat situaci, která panuje v holandské kultuře po citelném omezení státních dotací.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Další > Konec >>