Akcent - festival divadla s presahem
Pátek 18.11.
Divadlo Archa: Pojď se mnou – interaktivní audioprocházka

denně od 10:00 do 18:00

z Divadla Archa do Holešovické tržnice

Osobní prožitek na téma osamělosti, neužitečnosti a naděje. Na druhý břeh Vltavy vás z Archy zavede hlas ve vaší empétrojce. Projekt Pojď se mnou vám umožní nahlédnout do světa vietnamských stánkařů v Holešovické tržnici. Chcete-li se zúčastnit unikátního projektu, stačí přijít do Divadla Archa kdykoliv od 17. do 20.11. mezi 10. a 18. hodinou. Dostanete mapu a zvukovou nahrávku v MP3 přehrávači, ze které k vám promluví hlas vašeho průvodce. Nahrávku bude možné stáhnout do vlastního přehrávače. Projekt se odehrává venku za každého počasí a je zdarma.

Happening v prostoru Holešovické tržnice je založen na osobním prožitku každého zúčastněného!

Autorský kolektiv tvůrců: Jana Svobodová, Philipp Schenker, Petra Čechová, Jing Lu, Nina Rutová
zvukový mix: Jan Středa

Za pomoc děkujeme: Tan, Lubošovi a Daně Haranzovým
Partnerem projektu je firma Datart

Délka: 60 minut

 
Pásmo filmů Inventura a Normálního festivalu

15:00 Divadlo Archaprojekční místnost


altFantaskní animace, sociálně angažovaná videa, netradiční publicistické dokumenty o zásadních tématech nebo dokument o vznikajícím kabaretním představení Divadla Inventura. To jsou žánry, které představí pásmo krátkých filmůdílen občanského sdružení Inventura, které je platformou pro systematickou podporu umělecké tvorby lidímentálním handicapemoblasti filmu, divadla, publicistiky, výtvarného umění či hudby. Mezi nejznámější výstupy organizace patří film Pozemšťané, koho budete volit?, který v letošním roce získal Cenu Pavla Kouteckého. Retrospektiva Normálního festivalu, který Inventura každoročnělistopadu pořádá, představí také filmy a videa od autorů a autorekmentálním handicapem ze zahraničí.


Po skončení filmu následuje debatatvůrci.
Délka: 90 minut

 
Prezentace Anna Lengyel

13:30 Divadlo Archa - skleník

Formou prezentace představí maďarská divadelní režisérka a dramaturgyně Anna Lengyel  principy své práce, které nazývá Word for Word (Slovo za slovo).
Word for Word je metoda, která vychází z principů dokumentárního divadla a je založena na rozhovorech tvůrců s představiteli specifické komunity a jejich následném scénickém zpracování. Word for Word je zároveň název představení, které je reakcí na rasově motivované vraždy maďarských Romů.

Anna Lengyel jako dramaturgyně spolupracuje s významnými maďarskými režiséry jako Tamas Ascher  a Arpád Schilling. Ve světě se podílela na dramaturgii představení Roberta Wilsona, Declana Donnellana a Piny Bausch. Anna Lengyel překládá divadelní hry, vyučuje na divadelní a filmové univerzitě v Budapešti. Je zakladatelkou a uměleckou vedoucí projektu Pano Drama.
Délka: 90 minut

 
Palissimo Company – taneční dílna 2

16:30 Sál České typografie

altPokračování třídenního intenzivního workshopupředstavení Painted Bird 1 - Bastard choreografa Pala Zuštiaka a tanečníka Jara Viňarského (Palissimo Company), které bude uvedeno na závěr festivalu Akcent.

Délka: 180 minut


 

 
Autorské čtení z knihy Poetry Slam - Smíchov / Ústí nad Labem

18:00 Divadlo Archa – bar


altAutorské čtení z knihy, která konzervuje postup práce v rámci několikaměsíčního workshopu s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit na pražském Smíchově a v Ústí nad Labem. Workshop probíhal pod vedením Bohdana Bláhovce a dalších českých slammerů.
 

Z knihy budou číst Bohdan Bláhovec, Bio Masha, Jakub Foll a účastníci workshopu.  
Délka: 60 minut

 
Královské vlámské divadlo (KVS): Occupied city / Obsazené město

20:00 Divadlo Archavelký sál

alt

Městská kultura bruselských ulic v projektu Královského vlámského divadla. Vlámská poezie 20. století  v konfrontaci s hiphopovou kulturou 21. století. Režisér Ruud Gielens svěřil poezii vlámského meziválečného básníka Paula Van Ostaijena do rukou dětí ulice: raperů, pouličních zpěváků, MC, tanečníku break dance. Název Bezette Stad/Ville Occupée/Occupied City/Obsazené město odkazuje k známé básníkově sbírce, kterou napsal během okupace Antverp.
Představení začínáulicíchokolí divadla Archa.

„Po dvou úspěšných sezónáchbruselském Královském vlámském divadle přichází pestrá přehlídka beatboxerů, MC a breakdancerů která vás vtáhne do pravdivě originálního, poutavého  a drsného představení.“
 - www.kvs.be

 

Koncept: Ruud Gielens, Jeroen Perceval, Joost Maaskant, KarimKalonji, Serdi Alici, Ann Weckx, Pitcho Womba Konga, Kris Strybos (Scale), Ellen Schoenaerts
Délka: 120 minut

Představení je titulkováno do češtiny!