Akcent - festival divadla s presahem
Neděle 20.11.
Divadlo Archa: Pojď se mnou – interaktivní audioprocházka

denně od 10:00 do 18:00

z Divadla Archa do Holešovické tržnice

Osobní prožitek na téma osamělosti, neužitečnosti a naděje. Na druhý břeh Vltavy vás z Archy zavede hlas ve vaší empétrojce. Projekt Pojď se mnou vám umožní nahlédnout do světa vietnamských stánkařů v Holešovické tržnici. Chcete-li se zúčastnit unikátního projektu, stačí přijít do Divadla Archa kdykoliv od 17. do 20.11. mezi 10. a 18. hodinou. Dostanete mapu a zvukovou nahrávku v MP3 přehrávači, ze které k vám promluví hlas vašeho průvodce. Nahrávku bude možné stáhnout do vlastního přehrávače. Projekt se odehrává venku za každého počasí a je zdarma.

Happening v prostoru Holešovické tržnice je založen na osobním prožitku každého zúčastněného!

Autorský kolektiv tvůrců: Jana Svobodová, Philipp Schenker, Petra Čechová, Jing Lu, Nina Rutová
zvukový mix: Jan Středa

Za pomoc děkujeme: Tan, Lubošovi a Daně Haranzovým
Partnerem projektu je firma Datart

Délka: 60 minut


 

 
Prezentace: Henk Keizer a Ted van Leeuwen

11:00 Divadlo Archa - skleník

 

alt
alt

Henk Keizer vystudoval drama a kulturní studia. Pracoval jako herec a vedoucí několika divadelních souborů, byl například ředitelem slavného nizozemského souboru Trajekt Theatre Company. Dále působil jako ředitel Festivalu Oerol, který se z festivalu pouličního divadla rozrostl na jeden z hlavních evropských festivalů věnovaný site specific. Od roku 1999 do roku 2005 byl Henk Keizer ředitelem souboru Dogtroep, se kterým vytvářel projekty po celém světě. V současnosti působí jako ředitel projektu FrieslandEvropské hlavní město kultury 2018.
 

Ted van Leeuwen je hudebník a divadelník. Spolu s Titii Bouwmeester vede v holandském Haarlemu komunitní divadelní projekt 5ekwartier.

Délka: 90 minut

 
Prezentace: Laila Soliman

13:30 Divadlo Archa - skleník

altLaila Soliman režisérka a autorka divadelních her je představitelkou nejmladší egyptské umělecké generace. Jako emancipovaná moderní umělkyně se vymyká tradiční představě o postavení arabské ženy. V současné době pracuje na představení dokumentárního divadla, reflektujícího události arabského jara národů. Sama strávila několik týdnů ve stanu na náměstí Tahir.
Mezi její nejdůležitější díla patří: The Retreating World (2004), Ghorba, images of alienation (2006), Egyptian Products (2008), At your service! (2009), Spring Awakening in the Tuktuk (2010).
Se Stefanem Kaegim (Rimini Protokoll) spolupracovala jako dramaturgyně na projektu dokumentárního divadla Radio Muezzin, které se od roku 2008 hraje po celém světě.
 

Délka: 90 minut

 
Pásmo filmů občanského sdružení Ramus

15:00 Divadlo Archaprojekční místnost

altObčanské sdružení Ramus se snaží vytvořit platformu pro společné setkávání a aktivní využívání volného času lidí s handicapy i bez nich. Z tematických akcí Ramusu často vznikají krátké filmy, které nejen dokumentují různé hry na účastníky reality show, na kuchaře či na detektivy, ale i vzájemné vztahy mezi jednotlivými aktéry těchto her. V rámci projekce proběhne premiéra nového krátkého filmu, tentokrát z prostředí agentů FBI.

www.ramus-os.cz

Po skončení filmu debata s tvůrci

Délka: 90 minut

 
Jak vytvořit symfonii během 3 hodin? Hudební dílna Michaela Romanyshyna

16:30 Divadlo Archamalý sál

altDílna je určena hudebníkům, performerům a všem, kteří mají zájem na vzniku společného hudebního díla. Východiskem pro práci bude struktura symfonie o čtyřech větách. Výsledkem společné tříhodinové práce bude nové krátké symfonické dílo.
K dosažení tohoto cíle není důležité vaše hudební vzdělání ani úroveň hry na hudební nástroj!
Důležitý je váš zájem poslouchat, sdílet a hrát! Jedinou podmínkou je přinést si jakýkoliv hudební nástroj!

Michael Romanyshyn je divadelník a hudební skladatel. Dříve než založil a vedl několik divadelních sdružení v New Yorku a v státu Maine, byl sedmnáct let členem amerického divadla Bread and Puppet. Michael Romanyshyn pracuje po celém světě jak s profesionály, tak s hudebníky a divadelníky bez profesionálního vzdělání. Ve své práci se zabývá metodami spolupráce, které vedou ke vzniku společného uměleckého díla.
Michael Romanyshyn dlouhodobě spolupracuje s Divadlem Archa a je uměleckým spoluvedoucím kapely Allstar Refúdží Band.

Délka: 180 min

 
Pojď se mnou – závěr projektu

18:00 Divadlo Archa - bar


Přineste svůj příběh do Divadla Archa a potkejte se s lidmi, kteří byli vašimi průvodci a vyprávěli vám svůj příběh!
Máme všichni stejné zážitky? Co viděli ostatní? Jaký je jejich příběh?

Na osobním setkáníčesko-vietnamskými vypravěči a tvůrci projektu Pojď se mnou vám chceme dovyprávět celý příběh. Přijměte pozvání na malou vietnamsko-českou hostinu vyzdobenou fotografiemi, zpěvy, ovocem a vonnými tyčinkami.
Těšíme se moc na vaše otázky a názory a na společnou diskusi!

Délka: 60 minut
 

 
Palissimo Company: The Painted Bird - Bastard

20:00 Divadlo Archa - velký sál

altBastard je první částí trilogie projektu newyorského choreografa slovenského původu Pavla Zuštiaka, která se zabývá tématem vykořenění, proměny a „jinakosti“. Inspirací pro sólové představení Bastard byla kontroverzní novela Jerzyho Kosińského „Pomalované ptáče“ z roku 1965. V jedné z kapitol románu hrdina potká muže, který ve zlosti pomaluje ptáče barvou a vrátí je zpět do hejna. Pomalované ptáče je považováno za vetřelce a uklováno ostatními k smrti.
Bastard vypovídá o pocitech člověka, kterého svět považuje za vetřelce. Je sám, přichází z jiné kultury a v novém prostředí si vytváří vlastní malý svět. Do tohoto světa v jeden okamžik vstoupí obyčejní lidé.

Námět a choreogafie: Pavel Zuštiak
Tanečník a spoluautor: Jaro Viňarský
Autorská hudba a interpretace: Christian Frederickson
Délka: 60 minut

 

 
Zakončení festivalu: Karaoke Vietnam

22:00 Divadlo Archa – bar

Afterparty na závěr festivalu se ponese v duchu karaoke.
Oblíbenou formu zábavy vietnamské komunity si bude moci vyzkoušet každý, kdo odvahu a po šestidenním festivalovém maratónu i sílu vystoupit před barovým publikem s vlastní verzí populárních českých i vietnamských songů.
Společně s Klubem Hanoi se těšíme se na všechny milovníky zpěvu a okázalých vystoupení.

Délka: 60 minut